Özgül öğrenme güçlüğü zihinsel bir engel değildir. Her zeka düzeyinde görülebilir. ÖÖG kendisini üç alanda göstermektedir.

1.Disleksi(Okuma Güçlüğü)

2.Disgrafi(Yazma Güçlüğü)

3.Diskalkuli(Matematik Güçlüğü)

ÖÖG tanısına sahip bireyler diğer bireylerin rahatça algılayıp öğrenebildiği şeyleri daha çok zaman ve çaba göstererek öğrenirler. Kısacası öğrenmede güçlük çekerler. Bu öğrenme güçlüğü bireyin çevresi tarafından çocuğun tembel, çok çabuk sıkıldığını, öğrenmek istemediğini düşünerek bireyde psikolojik olarak bir dışlanma duygusu oluşturmaktadır. Bu da bireyin yalnızlaşmasına, başarısızlık duygusunu sürekli yaşamasına, kendisine ve çevresine olan güven duygusunu kaybetmesine neden olur.

ÖÖG olan bireyler düşünürken farklı bakış açılarıyla bakmayı daha çok tercih ederler. Örneğin;  çözümü basit bir matematik problemini düşünün. Bu problem için tek bir işlem yeterli olmasına rağmen, ÖÖG olan birey bu problemi aklında oldukça karmaşık bir halde düşünür ve aynı sonuca iki-üç işlem yaparak ulaşır. Bu süreç sonunda beyni daha çok efor sarf ettiği için çok çabuk yorulur. Böyle durumlarla karşılaşıldığı zaman bireyin motivasyonunu bozmadan, onu teşvik edici sözler kullanmak onun kullandığı yolları zorlu olmaktan çıkarıp daha eğlenceli bir hale getirebiliriz.

ÖÖG’ nün tedavisi ilaçla değil sadece eğitimle gerçekleştirilir. Ancak ÖÖG’ nün yanı sıra dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlarda görülüyorsa uzman görüşü ve tıbbi bir tanıyla ilaç kullanımı yapılabilir. Ancak kullanılan ilaçlar ÖÖG çözümü değil çözümün destekleyicisi olacaktır. Gerekli eğitim alınmazsa hayat boyunca okuma, yazma ya da matematikle ilgili becerileri edinemeyebilir. Eğitime ne kadar erken başlanırsa sorunun çözümü için geçen süreçte o kadar kısa olacaktır. Bu süreçte çocuklarımız ve siz değerli ailelerimizin destekçisi olmak için uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz. Bilgi almak için sizleri de eğitim yuvamıza bekliyoruz.

Sohbeti Başlat
Whatsapp'tan Bilgi Alın
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?